stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna i wybielanie zębów

Co wpływa na kolor zębów? 

Na kolor naszych zębów mają wpływ barwniki różnego pochodzenia. Substancje chemiczne (np. antybiotyki z grupy tetracyklin, nadmierna ilość fluoru), picie kawy i herbaty, palenie papierosów, czy urazy mechaniczne mają duży wpływ na kolor zębiny. To właśnie pod wpływem tych czynników zębina z koloru kości słoniowej zmienia swą barwę na żółtą, pomarańczową, brunatną, czy sinawo-szarą. Także leczenie kanałowe wpływa czasami na kolor zęba.

Koloru zębów nie zmienimy za pomocą domowych sposobów. W takich wypadkach zalecamy wybielanie zębów.

Na czym polega wybielanie?

Wybielanie zębów to proces całkowicie bezpieczny i skuteczny. Środki chemiczne stosowane przy tego rodzaju zabiegach to preparaty zawierające nadtlenek wodoru i nadtlenek karbamidu. Proces utleniania się tych substancji powoduje właśnie wybielenie, rozjaśnienie zębów.

Wybielanie żywych zębów odbywa się metodą nocnego wybielania nakładkowego. Martwe zęby zostają wybielone poprzez aplikację preparatu bezpośrednio do komory zęba.

Trzeba wiedzieć, że zębów nie wybielimy podczas jednej wizyty w gabinecie. Muszą się Państwo przygotować na kilka konsultacji u naszych stomatologów. Najpierw wykonamy dla Państwa w pracowni protetycznej specjalną, indywidualną nakładkę na zęby, którą następnie umieszcza się na zębach i do której aplikuje się codziennie specjalny żel. Zęby można wybielić także bezpośrednio w gabinecie – lekarz zastosuje wówczas preparat o większym stężeniu.