swędzące zęby

Swędzące zęby – niepozorna oznaka groźnej choroby

Zdarzyło ci się kiedyś, że swędziały cię zęby? Choć łaskotanie w jamie ustnej może wydawać się śmieszne i błahe, nie wolno tego lekceważyć. Może to być bowiem oznaka groźnej choroby zębów lub dziąseł. Zdarza się, że mamy swędzące zęby, ale równie często uskarżamy się na swędzenie dziąseł. Jeśli więc odczuwamy dyskomfort w jamie ustnej wywołany łaskotaniem, zdecydowanie należy to sprawdzić w gabinecie stomatologicznym.

Chociaż może się to wydawać dziwne, zęby naprawdę mogą swędzieć. Gdy zaobserwujemy u siebie takie dolegliwości, nie ma powodu do śmiechu. Łaskotanie w jamie ustnej może wynikać z niebezpiecznych schorzeń. Za przyczynę swędzących zębów najczęściej odpowiadają choroby dziąseł i zapalenie miazgi. Do łaskotania może doprowadzić także alergia na któryś ze składników pasty do zębów czy płynu do płukania jamy ustnej. Inne, mniej oczywiste przyczyny, to suchość w ustach oraz stres powodujący nerwowe zaciskanie szczęki.

Dlaczego zęby swędzą?

Dentyści zwracają uwagę na to, że często pacjenci nawet nie zgłaszają swędzących zębów jako problemu. Wiele osób uznaje bowiem ten objaw za nietypową reakcję swojego organizmu. Szkoda, bo dentyści wyliczają aż 7 chorób jamy ustnej, które mogą dawać takie objawy. Należą do nich między innymi: ubytki w jamie ustnej (ukruszenia, pęknięcia, złamania), zapalenie miazgi, ropień zęba, ropień okołowierzchołkowy, paradontoza, wszelkie urazy oraz tzw. ból rzutowy.

Poważne schorzenia jamy ustnej

Jak rozpoznać, że swędzenie zębów zwiastuje kłopoty? Jeśli uczucie swędzenia pojawia się wewnątrz zęba, może to być objawem stanu zapalnego miazgi zębowej. Skąd wynika swędzenie? Przy zapaleniu miazgi podrażnieniu ulegają nerwy, naczynia krwionośne i tkanki w środku zęba, wywołując w konsekwencji ból, ale także charakterystyczne łaskotanie. Podobne objawy może dawać ropień zęba. Kiedy podobne dolegliwości odczuwamy na dziąsłach, oznacza to, że dopadła nas choroba przyzębia. Swędzenie dziąseł spotykane jest zarówno przy zapaleniu dziąseł, jak i przy jego zaawansowanej formie, czyli paradontozie. W wyróżnionych przypadkach nie obejdzie się bez wizyty u dentysty.

Łaskotanie w wyniku alergii

Za swędzące zęby odpowiadać mogą również stosowane pasty do zębów. Często zawarte w nich składniki wywołują uczulenia, a w konsekwencji łaskotki. Mocno uczulające są przede wszystkim mięta, mięta pieprzowa, mentol i cynamon, a także substancje odpowiedzialne za pienienie się past (np. cocamidopropyl betaine) i parabeny. W przypadku reakcji alergicznej na używaną pastę, wystarczy zmienić pastę do zębów, a zęby powinny przestać swędzieć.

Swędzące zęby po wypełnieniu ubytku

Niegroźne jest także swędzenie zębów w wyniku wypełnienia ubytków plombami. Takie łaskotanie towarzyszy procesowi gojenia się i przyzwyczajania zęba i zakończeń nerwowych do wypełnienia. Jest to jak najbardziej normalne i naturalne odczucie. Natomiast zaniepokoić nas powinno, gdy uczucie to utrzymuje się ponad tydzień. Wtedy lepiej skonsultować to ze stomatologiem.

Jak leczyć swędzące zęby?

Aby wyleczyć swędzenie w jamie ustnej, najpierw trzeba zdiagnozować przyczynę. Konieczna do tego będzie wizyta w gabinecie stomatologicznym. Na podstawie badania dentysty zdecyduje, czy potrzebne będzie leczenie kanałowe (przy zapaleniu miazgi), piaskowanie i skaling (przy chorobach dziąseł), czy może wystarczy zmiana pasty do zębów. Najlepiej więc nie zwlekać, tylko jak najszybciej udać się do swojego stomatologa i rozpoznać przyczynę swędzących zębów.