chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna na ratunek zębom

Chirurgia stomatologiczna odgrywa kluczową rolę w zachowaniu zdrowia jamy ustnej i ładnego uśmiechu. Choć wiele osób stomatologię kojarzy jedynie z rutynowymi wizytami kontrolnymi lub leczeniem próchnicy, to jest to dziedzina znacznie szersza. W jej ramach działa chirurg stomatolog, który wkracza do akcji zawsze w tych najbardziej skomplikowanych przypadkach. Przyjrzyjmy się więc bliżej, w jakich sytuacjach pomoc chirurga szczękowego jest niezbędna.

Chirurgia stomatologiczna w pigułce

Chirurg stomatolog – najprościej i najogólniej mówiąc – przeprowadza zabiegi chirurgiczne w obrębie jamy ustnej, twarzy i szyi. Mamy tu do czynienia z takimi zabiegami, jak: usuwanie zębów, usuwanie zatrzymanych ósemek, rekonstrukcją kości, implantologią, leczeniem schorzeń dziąseł, pozbywaniem się ropni, chirurgiczną korekcją zgryzu i wieloma innymi poważnymi schorzeniami. Zawsze jednak leczenie chirurgiczne poprzedza dogłębną diagnostyka.

Usuwanie zębów

Pierwszą rzeczą, jaka przychodzi do głowy na myśl o chirurgu dentystycznym, jest usuwanie zębów. To z całą pewnością najczęściej wykonywany zabieg chirurgiczny w gabinecie dentystycznym. Współczesna stomatologia zrobiła ogromny krok na przód i coraz lepiej radzi sobie z arcytrudnymi przypadkami. Są jednak takie sytuacje, gdy jedynym wyjściem jest usunięcia zęba. I to właśnie zadanie dla chirurga stomatologicznego.

Prawdziwym utrapieniem dla wielu są zęby mądrości. Ósemki wyrzynają się ostatnie i bardzo często stwarzają problemy od samego początku. Bywają zatrzymane ósemki czy też ósemki nachodzące na inne zęby. Usuwanie zatrzymanych ósemek jest także konieczne do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego. Z racji swojego umiejscowienia i trudnego dostępu oraz zazwyczaj krzywego wyrastania, zęby mądrości stanowią nie lada wyzwanie dla lekarza. Ale doświadczony chirurg stomatolog radzi sobie śpiewająco z tymi krnąbrnymi ósemkami.

Zabiegi implantologiczne – nowa era w stomatologii

Jednym z prężnie rozwijających się aspektów chirurgii i całej stomatologii jest implantologia. Implanty na zęby to trwałe i skuteczne rozwiązanie dla osób, które z różnych przyczyny straciły ząb lub zęby. Chirurg stomatologiczny wszczepia tytanowe implanty w kości szczęki bądź żuchwy, które stanowią podstawę dla koron lub mostów protetycznych. Dzięki temu pacjenci mogą żyć jak dawniej – czyli przed utratą zęba. Mogą jeść to, na co mają ochotę, a przede wszystkim nie muszą wstydzić się swojego uśmiechu.

Chirurgia periodontologiczna do walki z chorobami dziąseł

Choroby dziąseł – w tym niezwykle groźna paradontoza – po bardzo poważny problem jamy ustnej. W zaawansowanych przypadkach dolegliwości te prowadzą do utraty zębów, co znacząco wpływa nie tylko na zdrowie jamy ustnej i całego organizmu, ale także zaburza poczucie własnej wartości człowieka. Periodontologia więc to jedna z gałęzi chirurgii, mająca na celu ratowanie dziąseł i zębów.

Technologie cyfrowe – nieoceniona pomoc chirurga stomatologa

Ogromna wiedza, doświadczenie i wyczucie są niezastąpione w przypadku chirurga stomatologicznego. Z całą pewnością dużym ułatwieniem w pracy chirurga szczękowego są także nowoczesne technologie cyfrowe. Umożliwiają one przeprowadzenie skrupulatnej diagnostyki i dokładne określenie problemu zdrowotnego. Chirurg stomatolog chętnie korzysta z takich technologii, jak cyfrowe RTG zęba, tomografia komputerowa szczęki i żuchwy oraz skaner wewnątrzustny.

Chirurgia stomatologiczna to nie tylko wyrywanie zęba

Jak widać więc chirurgia stomatologiczna zajmuje się wieloma problemami w jamie ustnej i nie jest to tylko usuwanie zęba. Choć rzeczywiście praca chirurga najczęściej kojarzy się z wyrywaniem chorego zęba, to tak naprawdę chirurg stomatolog robi znacznie więcej. A to wszystko po to, by przywrócić równowagę i zdrowie w obrębie całej jamy ustnej. Nie ma też co obawiać się interwencji chirurgicznej. Współczesne metody leczenia stomatologicznego umożliwiają praktycznie bezbolesne leczenie nawet poważnych przypadków.