strach przed dentystą

Jak pokonać strach przed dentystą?

Z dużą dozą prawdopodobieństwa wielu z nas doświadczyło choć raz w życiu lęku przed wizytą u dentysty. Czasem ten strach przed dentystą wynika z uczucia niepokoju i niepewności, a czasem z obawy przed silnym bólem. Im dłużej jednak zwlekamy z wizytą u stomatologa, tym większe prawdopodobieństwo poważniejszych problemów w jamie ustnej. Dlatego należy jak najszybciej się przełamać i zadbać o zdrowe zęby i dziąsła. Jak przekonać się, że dentysta nie jest taki straszny?

Zrozumienie źródła lęku

Pierwszym ważnym krokiem do pokonania strachu przed dentystą jest zrozumienie, skąd on się w ogóle bierze. Często strach przed dentystą wynika z negatywnych doświadczeń z przeszłości, zwłaszcza z okresu dzieciństwa. Może wpływać na to szkodliwy mit, że zębów mlecznych się nie leczy. A to poważny błąd, ponieważ mleczaki także mocno bolą i mogą powodować powstawanie psychicznego urazu do stomatologa i niechęci do wizyt w gabinecie. Czasem też strach przed dentystą wynika z lęku przed nieznanym. Nie wiemy bowiem, co dzieje się z naszymi zębami i jak poważne zabiegi będą konieczne. Bywa także, że z góry zakładamy najgorsze i wolimy odkładać konfrontację z prawdą. A to wszystko potęguje tylko lęk. Najważniejsze zatem, by zrozumieć, z czego wynika akurat nasz problem i spróbować go sobie wytłumaczyć racjonalnie.

Dobry dentysta kluczem do pokonania strachu

Wybór odpowiedniego dentysty ma ogromne znaczenie w pokonywaniu dentofobii. Spokojny, cierpliwy i wyrozumiały stomatolog może zdziałać cuda już samym swoim podejściem do pacjenta. Warto od razu powiedzieć lekarzowi, że doskwiera nam silny strach przed dentystą oraz wyjaśnić, czego dokładnie się boimy. Wówczas dentysta dopasuje swoje podejście do pacjenta i da mu tyle czasu, ile potrzeba.

Regularne wizyty sposobem na strach przed dentystą

Jak już uda nam się znaleźć odpowiedni gabinet stomatologiczny oraz kompetentnego i empatycznego stomatologa, koniecznie pójdźmy za ciosem i umawiajmy się na regularne wizyty. Lepiej nie czekać zbyt długo z kolejną wizytą, ponieważ lęk może znowu się nasilić. A regularne wizyty sprawiają też, że w jamie ustnej nie zdąży się rozwinąć poważny problem. To z kolei sprawi, że leczenie będzie bezbolesne i szybkie. A nic nie działa lepiej na strach przed dentystą niż wizyta bez bólu i dyskomfortu.

Pogłębienie wiedzy o zdrowiu jamy ustnej

Wielu osobom na oswojenie strachu przed dentystą pomaga także edukacja w zakresie zdrowia jamy ustnej. Niektórzy czują się pewniej, gdy wiedzą, co dokładnie dzieje się z zębami, na czym polega leczenie próchnicy czy też czym jest kamień nazębny i jakie ryzyko ze sobą niesie. Na niektórych działa natomiast wizja ewentualnych problemów, które powstaną bez leczenia. Wizja chociażby paradontozy i utraty zębów bywa dobrym motywatorem do zarezerwowania wizyty i pozbycia się próchnicy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że większa wiedza o zębach i konsekwencjach chorób nie na każdego zadziała pozytywnie.

Techniki relaksacyjne przed wizytą

Przy silnym lęku przed dentystą można wypróbować niektóre techniki relaksacyjne. Pomogą one się rozluźnić, wyrównać oddech i podejść do wizyty u dentysty nieco spokojniej. Czasem sprawdza się słuchanie ulubionej muzyki w poczekalni czy zanurzenie się w świecie książki. Nie zawsze metody te zadziałają, ale warto spróbować.

Wsparcie bliskich w walce z dentofobią

Jednym z najlepszych i najczęściej przynoszących pozytywne rezultaty sposobów na dentofobię jest towarzystwo bliskiej osoby. Jeśli pomaga nam obecność członka rodziny czy przyjaciela, nie krępujmy się przyjść z nim do poczekalni. Dobre słowo, życzliwy uśmiech i poklepanie po plecach tuż przed wizytą mogą okazać się zbawienne. I nie wstydźmy się przychodzić z osobą towarzyszącą nawet w dorosłym wieku. Na wsparcie zasługujemy nie tylko w dzieciństwie.


Wyeliminuj ze swojego życia strach przed dentystą

Pokonanie strachu przed dentystą wymaga czasu i wysiłku, ale zdecydowanie jest kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Warto pamiętać, że dentysta jest po to, by pomagać i dobrze jest spojrzeć na niego jako ratunek dla zębów. Z całą pewnością nie jest on naszym wrogiem i nie chce sprawiać nam bólu. Tym bardziej, że współczesna stomatologia poszła tak bardzo do przodu i oferuje w wielu przypadkach leczenie zębów bez bólu. Dobrze jest sobie to uświadomić, bo może się okazać, że baliśmy się niepotrzebnie. A wizyta u dentysty wcale nie jest taka straszna – zwłaszcza, gdy trafimy w dobre ręce najlepszego stomatologa.