ból głowy wywołany chorobą zębów

Ból głowy przez zęby

Często uskarżasz się na dokuczliwy ból głowy i nie znasz przyczyny? Istnieje mnóstwo powodów, od których może boleć głowa. Najczęściej wskazuje się na przemęczenie, stres czy schorzenia kręgosłupa i zatok. Mało kto wie jednak, że ból głowy może być spowodowany przez zęby.

Nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej czy ubytki w zębach zaburzają pracę mięśni na głowie, szyi, a nawet na ramionach i plecach. Ciągły skurcz tych mięśni i ich niewłaściwa praca wywołują nadwyrężenie, które skutkuje niedotlenieniem organizmu. To z kolei sprawa, że dokucza nam napięciowy ból głowy. Jak rozpoznać taki ból? Charakteryzuje się tym, że obejmuje zazwyczaj całą głowę i nachodzi nagle. Może objawiać się uczuciem ciężaru, ściągania lub ucisku w skroniach bądź potylicy. Niektórzy porównują to do uczucia, jakie towarzyszy nam, gdy założymy zbyt ciasną opaskę lub czapkę. Z reguły ból ten trwa maksymalnie godzinę, jednak zdarza się, że przy poważniejszych schorzeniach zębów ból jest ciągły.

Choroba okluzyjna

Jednym z winowajców napięciowego bólu głowy jest choroba okluzyjna. Powstaje ona w konsekwencji niewłaściwego stykania się zębów dolnego i górnego łuku. Przyczyniają się do tego nieleczone wady zgryzu, nieprawidłowo wyrzynające się ósemki, braki w uzębieniu czy źle wypełnione ubytki.

Wady zgryzu a ból głowy

Za ból głowy odpowiedzialne mogą być też nieleczone wady zgryzu. Zęby nieprawidłowo stykają się ze sobą, przez co naruszona zostaje praca mięśni żuchwy. To z kolei prowadzi do bólu głowy. Najczęstsze wady zgryzu to przodozgryz, tyłozgryz, zgryz krzyżowy, zgryz otwarty lub głęboki. Wszystkie te wady mogą być źródłem napięcia mięśni i ich nadwyrężenia, które w konsekwencji prowadzi do bólu głowy.

Ból głowy przez zęby mądrości

Wyrzynanie się ósemek bardzo często wiąże się z nieprzyjemnym bólem. Czasem boli nas szczęka, czasem szyja lub ucho, a czasem właśnie głowa. Ból wynika z faktu, że zęby mądrości ustawiają się nieprawidłowo, a w jamie ustnej po prostu brakuje miejsca na dodatkowe zęby. W takiej sytuacji koniecznie trzeba wybrać się do stomatologa, który zaleci odpowiednie leczenie.

Efekt Godona

W niektórych przypadkach winowajcą bólu głowy jest jeden, malutki ubytek w zębie. Nawet najmniejszy ubytek w zębie zaburza bowiem funkcjonowanie w jamie ustnej. Jest to tak zwany efekt Godona. Nie obejdzie się wtedy bez wizyty u dentysty.

Gdy często boli nas głowa, warto poszukać przyczyny w jamie ustnej i odwiedzić gabinet dentystyczny. Stomatolog sprawdzi, czy za ból nie odpowiada choroba zębów lub dziąseł. Być może uda nam się w szybki sposób pozbyć bólu na dobre.