ból głowy wywołany chorobą zębów

Ból głowy wywołany chorobą zębów

Często uskarżasz się na dokuczliwy ból głowy i nie znasz przyczyny? Istnieje mnóstwo powodów, od których może boleć głowa. Najczęściej wskazuje się na przemęczenie, stres czy schorzenia kręgosłupa i zatok. W wielu przypadkach winowajcami uporczywego bólu głowy są… zęby.

Nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej czy ubytki w zębach zaburzają pracę mięśni na głowie, szyi, a nawet na ramionach i plecach. Ciągły skurcz tych mięśni i ich niewłaściwa praca wywołują nadwyrężenie, które skutkuje niedotlenieniem organizmu. To z kolei sprawa, że dokucza nam napięciowy ból głowy. Jak rozpoznać taki ból? Charakteryzuje się tym, że obejmuje zazwyczaj całą głowę i nachodzi nagle. Może objawiać się uczuciem ciężaru, ściągania lub ucisku w skroniach bądź potylicy. Niektórzy porównują to do uczucia, jakie towarzyszy nam, gdy założymy zbyt ciasną opaskę lub czapkę. Z reguły ból ten trwa maksymalnie godzinę, jednak zdarza się, że przy poważniejszych schorzeniach zębów ból jest ciągły.

Choroba okluzyjna

Jednym z winowajców napięciowego bólu głowy jest choroba okluzyjna. Powstaje ona w konsekwencji niewłaściwego stykania się zębów dolnego i górnego łuku. Przyczyniają się do tego nieleczone wady zgryzu, nieprawidłowo wyrzynające się ósemki, braki w uzębieniu czy źle wypełnione ubytki.

Wady zgryzu

Za ból głowy odpowiedzialne mogą być też nieleczone wady zgryzu. Zęby nieprawidłowo stykają się ze sobą, przez co naruszona zostaje praca mięśni żuchwy. To z kolei prowadzi do bólu głowy. Najczęstsze wady zgryzu to przodozgryz, tyłozgryz, zgryz krzyżowy, zgryz otwarty lub głęboki. Wszystkie te wady mogą być źródłem napięcia mięśni i ich nadwyrężenia, które w konsekwencji prowadzi do bólu głowy.

Zęby mądrości

Wyrzynanie się ósemek bardzo często wiąże się z nieprzyjemnym bólem. Czasem boli nas szczęka, czasem szyja lub ucho, a czasem właśnie głowa. Ból wynika z faktu, że zęby mądrości ustawiają się nieprawidłowo, a w jamie ustnej po prostu brakuje miejsca na dodatkowe zęby. W takiej sytuacji koniecznie trzeba wybrać się do stomatologa, który zaleci odpowiednie leczenie.

Efekt Godona

W niektórych przypadkach winowajcą bólu głowy jest jeden, malutki ubytek w zębie. Nawet najmniejszy ubytek w zębie zaburza bowiem funkcjonowanie w jamie ustnej. Jest to tak zwany efekt Godona. Nie obejdzie się wtedy bez wizyty u dentysty.

Gdy często boli nas głowa, warto poszukać przyczyny w jamie ustnej i odwiedzić gabinet dentystyczny. Stomatolog sprawdzi, czy za ból nie odpowiada choroba zębów lub dziąseł. Być może uda nam się w szybki sposób pozbyć bólu na dobre.