Badanie RTG zębów to jedno z częściej wykonywanych badań stomatologicznych. Popularne prześwietlenie stosuje się w wielu przypadkach, pomaga ono bowiem zdiagnozować problemy z zębami.
Badanie rentgenowskie polega na prześwietlaniu organizmu promieniami X. Promienie te są w różnym stopniu wchłaniane przez tkanki – kości (a więc też zęby) pochłaniają ich więcej. Na zdjęciach widoczne są w kolorze białym. Natomiast narządy wewnętrzne absorbują znacznie mniej promieni X, stąd na zdjęciach są dużo ciemniejsze niż kości.
Kiedy wykonać RTG zębów
Dentysta zleca badanie RTG w różnych sytuacjach. Najczęściej zdjęcie potrzebne jest do prawidłowej diagnostyki. Często bowiem ząb boli, ale trudno wskazać przyczynę dolegliwości. Zdjęcie RTG ma za zadanie rozwiać wątpliwości. Badanie rentgenowskie wykonuje się również w celach kontrolnych – pokazuje ono, czy wprowadzone leczenie przynosi efekt. RTG zębów zaleca się także w przypadku leczenia kanałowego, usuwania zęba lub przed planowanym leczeniem ortodontycznym i protetycznym.
Rodzaje zdjęć rentgenowskich zębów
Istnieje kilka rodzajów zdjęć RTG zębów i w zależności od potrzeb dentysta zleca, które badanie trzeba wykonać.
• Punktowe – zasięgiem obejmuje maksymalnie 4 zęby i charakteryzuje się wysoką dokładnością. Stosuje się je w leczeniu kanałowym, przy diagnozowaniu stanów zapalnych i próchnicy, a także przy ocenie implantów i wypełnień.
• Pantomograficzne – to zdjęcie panoramiczne, które ukazuje wszystkie zęby w jamie ustnej. Pozwala ocenić ogólny stan uzębienia, rozmieszczenie korzeni oraz położenie zębów zatrzymanych. Takie zdjęcie pozwala szczegółowo zaplanować leczenie.
• Cefalometryczne – zdjęcie wykonywane głównie przed rozpoczęciem terapii ortodontycznej. Ukazuje kości, tkanki miękkie czaszki i zatok przynosowych oraz pomaga diagnozować wady zgryzu.
Czy RTG jest bezpieczne?
Chociaż promienie rentgenowskie uznawane są za szkodliwe dla naszego organizmu, nie ma co bać się badania RTG. Dawki promieniowania podczas wykonywania RTG zębów są na tyle małe, że nie wywołują szkód i są bezpieczne. Zdjęcie rentgenowskie wykonuje się nawet dzieciom. Poważnym przeciwskazaniem jest za to ciąża. W pozostałych przypadkach warto wykonać RTG zębów, by dentysta mógł trafnie zdiagnozować problem w jamie ustnej i zastosować najskuteczniejsze leczenie.