ukruszony ząb

Jak leczyć ukruszony ząb

Zęby są bardzo trwałe i jeśli odpowiednio o nie dbamy dobrze służą nam całe życie. Jednak czasami dochodzi do pęknięć lub ukruszeń. Nie wolno tego lekceważyć, tylko jak najszybciej udać się do dentysty i odbudować ukruszony ząb. Nawet bowiem z pozoru malutkie ukruszenie może wpłynąć na stan całej jamy ustnej.

Przyczyny kruszenia się zębów

Dlaczego zęby się kruszą? Częstą przyczyną jest duży ubytek próchnicowy. Powoduje on uszkodzenie tkanek twardych zęba, a w konsekwencji odłamanie się fragmentu zęba. Zęby kruszą się też z powodu bruksizmu (zgrzytania zębami), niedoboru wapnia, martwicy zęba i nieprawidłowo przeprowadzonego zabiegu wybielania martwych zębów. Za pęknięcie odpowiedzialne mogą być też dużych rozmiarów wypełnienia w zębie. Oczywiście zęby mogą ulec ukruszeniu także na skutek urazu mechanicznego.

Ukruszony ząb – przebieg leczenia

Gdy dojdzie do ukruszenia zęba, należy jak najszybciej poddać go odbudowie. Wczesna rekonstrukcja zęba odbędzie się sprawnie i bezproblemowo. Dentysta koryguje kształt zęba i zabezpiecza szkliwo przed próchnicą. Większe i bardziej widoczne ukruszenia traktuje się światłoutwardzalnym wypełnieniem kompozytowym dopasowanym kolorem do pozostałych zębów. Przy bardzo dużych ukruszeniach czasem konieczna staje się licówka lub korona.

Ukruszony ząb warto odbudować jak najszybciej, ponieważ nieleczony ząb może przynieść negatywne konsekwencje. Taki ząb staje się bardziej narażony na ataki bakterii czy urazy termiczne. Jest też osłabiony i może kruszyć się dalej na przykład podczas jedzenia. Ukruszony ząb swoimi ostrymi krawędziami może podrażniać wnętrze jamy ustnej – policzki i język. Czasem kruszące się zęby mogą być objawem poważniejszej choroby, którą warto zdiagnozować jak najszybciej.

Ukruszony ząb z reguły na początku nie wywołuje bólu, przez co leczenie odkładane jest na później. A zwlekanie z odbudową zęba może okazać się zgubne dla naszych zębów i dla… naszego portfela.