jak myć zęby z aparatem ortodontycznym

Higiena jamy ustnej przy aparacie ortodontycznym

Każdy z nas marzy o prostych zębach. Wiek nie gra roli – dorośli też mogą nosić aparat ortodontyczny. Gdy już zdecydujemy się na założenie aparatu, warto wiedzieć, jak myć zęby z aparatem ortodontycznym.

Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Posiadając aparat ortodontyczny na zębach niestety jesteśmy bardziej podatni na ataki bakterii. Wszystko przez to, że nałożone klamry i zamki znacząco utrudniają dotarcie do wszystkich zakamarków w jamie ustnej, a pomiędzy zamkami często gromadzą się resztki jedzenia. Przy aparacie ortodontycznym wzrasta też ryzyko powstawania płytki nazębnej. Dlatego na szczotkowanie zębów powinniśmy teraz poświęcać więcej czasu.

Jak myć zęby z aparatem ortodontycznym

Zęby myjemy po każdym posiłku przez kilka minut. Warto zaopatrzyć się w specjalistyczne nici dla osób noszących aparat ortodontyczny. Bardzo przydatne będą też dwie specjalne szczoteczki. Dlaczego dwie? Jedna z nich to tradycyjna szczoteczka, prosto ścięta z wewnętrzną wnęką, która umożliwi wyczyszczenie powierzchni zamków. Druga szczoteczka musi być wąska i mieć spiczaste zakończenie. Pozwoli oczyścić trudno dostępne przestrzenie międzyzębowe. Do mycia zębów wybierajmy pastę z fluorem, nigdy nie sięgajmy po wybielającą! Wybielająca pasta nie będzie w stanie dotrzeć do całej powierzchni zęba i po zdjęciu aparatu może czekać nas nieprzyjemna niespodzianka w postaci nierównego kolorytu szkliwa.

Czego unikać przy aparacie na zębach

Mając aparat na zębach trzeba zrezygnować z niektórych produktów. Niewskazane są twarde pokarmy (np. orzechy), które mogą uszkodzić zamki w aparacie. Odstawić musimy też kleiste produkty, cukierki krówki, gumy do żucia i chipsy. Klejące jedzenie może oblepić zamki i łuk aparatu, przez co ciężko będzie je oczyścić, co może skutkować powstawaniem próchnicy.

Mimo że noszenie aparatu ortodontycznego wymusza na nas pewne ograniczenia, warto się przemęczyć, by po zdjęciu aparatu cieszyć się prostymi i zdrowymi zębami. Zapraszamy do gabinetu stomatologicznego Den Med – nasi specjaliści z chęcią odpowiedzą na każde pytanie i rozwieją wszelkie wątpliwości.