leczenie zębów pod narkozą

Czy można leczyć zęby pod narkozą?

Tak, leczenie zębów pod narkozą jest możliwe, jednak wykonuje się je wtedy, kiedy są do tego ewidentne i mocne przesłanki. Jednym z takich powodów, dla których lekarze decydują się na wykonanie leczenia w znieczuleniu ogólnym (pod narkozą) jest na przykład dentofobia, czyli paniczny lęk przed leczeniem stomatologicznym.

Tak, leczenie zębów pod narkozą jest możliwe, jednak wykonuje się je wtedy, kiedy są do tego ewidentne  i mocne przesłanki. Jednym z takich powodów, dla których lekarze decydują się na wykonanie leczenia w znieczuleniu ogólnym (pod narkozą) jest na przykład dentofobia, czyli paniczny lęk przed leczeniem stomatologicznym.

Leczenie pod narkozą musi zawsze odbywać się w asyście lekarza anestezjologa lub lekarza który ma uprawnienia do znieczulania ogólnego. Narkoza jest bezpiecznym znieczuleniem (uśpieniem), jednak u niektórych pacjentów będzie ona sporym obciążeniem dla organizmu – to właśnie dlatego należy jej unikać. Najczęściej narkozę podaje się dożylnie, choć w niektórych przypadkach może być ona podana przez maseczkę na twarzy. Przed podaniem narkozy lekarz musi przeprowadzić z pacjentem wywiad lekarski i ustalić, czy pacjenta można do takiego leczenia zakwalifikować. Pod narkozą leczyć można zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Jak pacjent przygotowywany jest do zabiegu?

Przez 5 godzin przed zabiegiem pacjent nie może przyjmować pokarmów stałych, a na 3 godziny przed zabiegiem nie powinien pić. W dzień zabiegu pacjent powinien pić tylko wodę i herbatę. Jeśli pacjent przyjmuje na stałe leki, przed zabiegiem powinien skonsultować to z anestezjologiem – czy leki nie wejdą w interakcję z anestetykami.

Dla kogo leczenie pod narkozą?

Leczenie stomatologiczne pod narkozą wykonywane jest u pacjentów z odpowiednimi wskazaniami. Jest to też znakomite rozwiązanie dla wszystkich pacjentów, którzy chcą za jednym „zamachem” wyleczyć wiele zębów. Warto rozważyć taką opcję jeżeli pozwalają na to względy finansowe – w szybkim czasie możemy naprawić kilka zębów, a pacjent znieczuleniem obciążany jest tylko raz.