Leczenie zębów pod narkozą jest możliwe, jednak wykonuje się je wtedy, kiedy są do tego ewidentne i mocne przesłanki. Jednym z takich powodów, dla których lekarze decydują się na wykonanie leczenia w znieczuleniu ogólnym (pod narkozą) jest na przykład dentofobia, czyli paniczny lęk przed dentystą.
Jak leczy się zęby pod narkozą?
Leczenie pod narkozą musi zawsze odbywać się w asyście lekarza anestezjologa lub lekarza który ma uprawnienia do znieczulania ogólnego. Narkoza jest bezpiecznym znieczuleniem (uśpieniem), jednak u niektórych pacjentów będzie ona sporym obciążeniem dla organizmu. To właśnie dlatego należy jej unikać. Najczęściej narkozę podaje się dożylnie, choć w niektórych przypadkach może być ona podana przez maseczkę na twarzy. Przed podaniem narkozy lekarz musi przeprowadzić z pacjentem wywiad lekarski i ustalić, czy pacjenta można do takiego leczenia zakwalifikować. Pod narkozą leczyć można zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Jak przygotować się do zabiegu pod narkozą u stomatologa?
Przez 5 godzin przed zabiegiem pacjent nie może przyjmować pokarmów stałych, a na 3 godziny przed zabiegiem nie powinien pić. W dzień zabiegu pacjent powinien pić tylko wodę i herbatę. Jeśli pacjent przyjmuje na stałe leki, przed zabiegiem powinien skonsultować to z anestezjologiem. Czy leki nie wejdą w interakcję z anestetykami.
Dla kogo leczenie zębów pod narkozą?
Leczenie stomatologiczne pod narkozą wykonywane jest u pacjentów z odpowiednimi wskazaniami. Jest to też znakomite rozwiązanie dla wszystkich pacjentów, którzy chcą za jednym „zamachem” wyleczyć wiele zębów. Warto rozważyć taką opcję jeżeli pozwalają na to względy finansowe. W szybkim czasie możemy naprawić kilka zębów, a pacjent znieczuleniem obciążany jest tylko raz.