dentofobia

Dlaczego boimy się dentysty?

Dentofobia – co to jest?

Dentofobia – czyli lęk przed dentystą dotyka zarówno dzieci jak i dorosłych. Już przed wejściem do gabinetu większość osób oblewają siódme poty i robi się im słabo. Większość nawet się tam nie pojawia.

Czego się boimy?

Wizyta u dentysty dla wielu zdaje się być bardzo stresująca. Zdecydowana większość Polaków boi się bólu. Jeszcze kilkanaście lat temu taki lęk miał swoje uzasadnienie, gdyż stomatologia nie była aż tak rozwinięta jak dziś. Ale dzięki dzisiejszym środkom przeciwbólowym zęby można leczyć praktycznie bezboleśnie.

Odgłos wiertła wiercącego w zębie również może sprzyjać sytuacjom lękowym, a specyficzny zapach gabinetu lekarskiego może dodatkowo potęgować ten lęk. Boimy się również wysokich kosztów leczenia, a także nieodpowiedniego podejścia lekarza do pacjenta.

Jak przełamać strach przed dentystą?

Najważniejsze jest przede wszystkim pozytywne nastawienie. Jeżeli Twój lęk przed dentystą jest bardzo duży, spróbuj porozmawiać ze swoimi znajomymi, poszukaj opinii w Internecie o dentystach w Twoim mieście. Być może pozytywne oceny pozwolą pokonać strach.

Na początku warto wybrać się na przegląd jamy ustnej. Sama świadomość, że dentysta nie będzie rozpoczynał leczenia zębów na pierwszej wizycie może podziałać uspokajająco. Wizyta kontrolna pozwoli oswoić się z dentystą, ustalić plan leczenia.

Osobom z bardzo dużą dentofobią może pomóc gaz rozweselający. Dzięki niemu poczujemy się rozluźnieni, a ewentualny ból pozostanie złagodzony.

Nowoczesna stomatologia

Żele znieczulające, ozonoterapia, lasery – tak będzie wyglądała stomatologia przyszłości. Tradycyjne wiertła odejdą wkrótce do lamusa i zostaną zastąpione ozonem, a środki znieczulające w postaci zastrzyków już dziś zastępowane są bardzo często przez komputery. Stomatologia jest nauką bardzo rozwijającą się i istnieje przekonanie, iż już wkrótce lęk przed dentystą zniknie w odmętach przeszłości.

Najlepszym sposobem na walkę ze strachem przed dentystą jest stawienie mu czoła. Im szybciej odwiedzimy gabinet stomatologiczny, tym prędzej pozbędziemy się lęku. Zapraszamy do Den Medu – daj sobie pomóc!