panika na fotelu dentystycznym

Panika na fotelu stomatologicznym

FOBIA – słowo powszechnie znane, utożsamiane z panicznym lękiem. Ale czy dobrze rozumiane? Wiele osób walczy z fobią zupełnie nieświadomie. Część tych pacjentów, to właśnie pacjenci stomatologiczni. Fobia może mieć bardzo różne podłoże począwszy od spontanicznego impulsu po głęboko zakorzenione przekonania i lęki.

Panika na fotelu dentystycznym

Niektórzy pacjenci boją się dentysty jeszcze przed przekroczeniem progu gabinetu stomatologicznego, innych strach oblewa dopiero w momencie gdy wita się z lekarzem w sterylnym gabinecie o swoistym medycznym zapachu. Każdy pacjent może reagować inaczej, jednak istnieje szereg objawów, które zdają się być wspólnymi fobii stomatologicznej – dentofobii. Należą do nich między innymi: intensywne pocenie dłoni, problemy z oddychaniem i przyspieszone tętno jak również nudności, wymioty (na tle nerwicy).

Najczęściej objawy związane są z fobią prostą, czyli zaburzeniem psycho-somatycznym, które polega na odczuwaniu irracjonalnego i często przesadnego strachu na widok sprzętu stomatologicznego, odgłosu wierteł, widoku igieł, a nawet widoku białego fartucha dentysty. Fobię należy leczyć na terapii poznawczo-behawioralnej – jest to leczenie długie i przewlekłe, ale skuteczne. Z całą pewnością jednodnorazowa wizyta u psychologa/psychiatry nie pozwoli nam uciec od panicznego lęku przed dentystą, ale w trosce o swoje własne zdrowie i kondycję należy zadbać o to, by wyeliminować taki irracjonalny strach, który uniemożliwia nam troskę o zdrowie.

Jak radzić sobie ze strachem przed dentystą?

Doskonałą metodą uzupełniającą jest stopniowe oswajanie pacjenta z tym, czego się tak naprawdę boi i co go przeraża. Oczywiście terapia taka powinna się odbywać etapami, pod kierunkiem specjalisty, który w razie czego pomoże nam zapanować nad nieprzewidzianą reakcją naszego organizmu.

Fobia stomatologiczna (dentofobia) to bardzo powszechne zjawisko, z którym należy walczyć, ponieważ nieleczone schorzenia stomatologiczne mogą skończyć się dużo gorzej niż tylko utratą zęba. Obecne metody leczenia i coraz większa świadomość występującej dentofobii pozwalają również stomatologom na bezpośrednią pomoc pacjentowi, na miejscu, w gabinecie, w czasie ewentualnego ataku paniki.

Innymi słowy – dentysty nie trzeba się bać. Dentysta jest naszym przyjacielem i choć aparatura jakiej używa odstrasza, to odpowiednia profilaktyka i leczenie nieodwlekane w czasie pozwolą nam zachować zdrowie i pozwolą nam cieszyć się pięknym uśmiechem.