hiperdoncja

Hiperdoncja – czym jest i jakie są jej objawy?

Hiperdoncja – przyczyny i rozpoznanie

Hiperdoncja to – jak można domyślać się po nazwie – nadmiarowa liczba zębów. Jest to schorzenie, które wiąże się z nadmiarową ilością zębów – nie chodzi tu tylko o 2, 3 zęby, ale tych zębów może być nawet o kilkanaście za dużo. W ekstremalnych przypadkach nadmiarowych zębów może być wręcz kilkadziesiąt. Na ogół jednak hiperdoncja dotyczy kilku nadprogramowych zębów. Dorosły człowiek posiada 32 zęby, każdy ząb więcej świadczy już o hiperdoncji. A hiperdoncję należy leczyć, ponieważ dodatkowe uzębienie wpływa na całą jamę ustną i zaburza jej prawidłowe funkcjonowanie. Ponadto nadliczbowe zęby często charakteryzują się nie w pełni wykształconą budową, co czyni z nich poważne utrudnienie dla zdrowia pozostałych zębów i dziąseł.

W zasadzie nie udowodniono genetycznego występowania hiperdoncji, jednak jeśli u chorego występuje genetyczny Zespół Downa, rozszczep podniebienia i wargi bądź zespół Couzona, istnieje uzasadnione podejrzenie, że pojawiająca się hiperdoncja została przekazana wraz z genami. Zdarzają się również hiperdoncje przypadkowe, losowe, u osób, które nie mają żadnych chorób genetycznych. Warto też podkreślić, że wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że w ich szczęce kryje się dodatkowy ząb. Bywają one tak malutkie lub niewyrznięte, że nie widać ich gołym okiem. Statystycznie hiperdoncja znacznie częściej dotyka szczękę niż żuchwę, a nadliczbowe zalążki zębowe kształtują się na ogół w przedniej części szczęki. Aby prawidłowo zdiagnozować hiperdoncję nie obejdzie się bez zdjęcia rentgenowskiego zębów.

Leczenie hiperdoncji

Hiperdoncja może mieć ogromny wpływ na funkcjonowanie zębów. Może powodować nie tylko dyskomfort estetyczny, ale przede wszystkim funkcjonalny. Leczenie jest proste – polega na usunięciu nadmiarowych zębów i zaopatrzeniu ran w podniebieniu lub łuku zębowym. Może taki zabieg wykonać stomatolog – lub jeśli sytuacja jest bardzo skomplikowana – chirurg. Nie ma się więc czego obawiać – jest to schorzenie, z którym można sobie poradzić. Warto więc wyzbyć się ewentualnego strachu przed dentystą i rozpocząć leczenie.

Jako ciekawostkę należy wspomnieć o pewnym Hindusie, Ashiku Gavai, któremu w 2014 roku usunięto aż 232 zęby – w sumie miał ich 260.