Współczesna stomatologia daje ogromne możliwości – nie tylko na zaleczenie zęba ale i na zupełne uratowanie go! Podczas gdy jeszcze kilka lat temu ząb z głęboką próchnicą szedł „pod kleszcze” i pacjent był skazany na wyrwanie zęba, dziś metody leczenia endodntycznego (kanałowego) są tak zaawansowane i dostępne, że możliwe jest uratowanie praktycznie każdego zęba. Jedną z metod, które zdecydowanie poprawiają szanse pacjenta i lekarza na uratowanie zęba jest leczenie zębów pod mikroskopem.
Mikroskop stomatologiczny – jak i po co?
Mikroskop wielu osobom kojarzy się jedynie z mikroskopem w sali biologicznej, gdzie pod ogromnym powiększeniem oglądało się preparaty. Czym zatem jest mikroskop stomatologiczny? Działa na dokładnie takiej samej zasadzie – powiększa obraz, z tą zasadniczą różnicą, że w przypadku leczenia stomatologicznego nie są to preparaty, a obszar roboczy na którym pracuje stomatolog. Innymi słowy, mikroskop stomatologiczny na którym pracuje dentysta pozwala mu powiększać pole widzenia, w zasadzie powiększać drobne elementy niewidoczne gołym okiem.
Co daje dentyście mikroskop?
Mikroskop zmienia bardzo dużo. Stomatolog widzi więcej i dokładniej, ma zatem większe szanse na prawidłową diagnozę i skuteczne wyleczenie zęba zajętego próchnicą czy nawet stanem zapalnym. Można powiedzieć, że przez mikroskop stomatolog widzi kanały w zębie „jak na dłoni”. Posługując się mikroskopem, stomatolog może bezbłędnie zidentyfikować wszystkie kanały, oczyścić je, opracować i uzupełnić najszczelniej jak to tylko możliwe. Dzięki powiększeniu jakie daje mikroskop, stomatolog może również zamknąć perforację korzenia lub dna komory zęba.
Leczenie mikroskopowe jest nieco droższe – wynika to z tego, że sprzęt taki jak mikroskop stomatologiczny jest bardzo drogi i zakup takiego sprzętu musi się zwrócić. Kwota o jaką zabieg z mikroskopem jest większy nie powinna przekraczać kilkudziesięciu złotych – a finalnie i tak jest to dużo niższy koszt niż usunięcie zęba i …implementacja implantu.
Jeśli zatem nasz stomatolog oferuje leczenie pod mikroskopem warto się na nie zdecydować – mamy wtedy pewność, że ząb będzie wyleczony i posłuży nam na dłuuuuuugie lata.