Zapalenie dziąseł to jeden z najpowszechniejszych problemów jamy ustnej. Bezpośrednią przyczyną są bakterie zalegające na szkliwie. Jest to schorzenie, które może mieć bardzo poważne konsekwencje. Nieleczona choroba może doprowadzić do zapalenia przyzębia. Nie można więc lekceważyć jakichkolwiek problemów z dziąsłami. Jeśli tylko zauważymy jakieś nieprawidłowości, czym prędzej podejmijmy odpowiednie kroki. Poznaj sposoby na zapalenie dziąseł.
Przyczyny problemów z dziąsłami
Bezpośrednią przyczyną powstawania zapalenia dziąseł jest płytka nazębna. Tworzy się ona na zębach samoistnie i jest pełna bakterii. Usuwa się ją podczas każdego szczotkowania zębów. Jeśli za rzadko myjemy zęby, płytka zaczyna wytwarzać toksyny, podrażniające tkankę dziąseł.
Objawy zapalenia dziąseł
Zapalenie dziąseł można rozpoznać stosunkowo łatwo. Uporczywy ból w dziąśle, krwawienie, zwłaszcza podczas mycia zębów i uczucie dyskomfortu w jamie ustnej – to oznaki choroby. Może również dochodzić do cofania się dziąseł, a w konsekwencji do odsłonięcia szyjek zębowych. Jednym z objawów zapalenia dziąseł jest także nieprzyjemny zapach z ust oraz tak zwane uczucie nieprzyjemnego smaku.
Jak zapobiegać
Zapobieganie zapaleniu dziąseł jest stosunkowo proste. Najlepszą profilaktyką jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Dokładne szczotkowanie zębów po każdym posiłku może zdziałać cuda. Warto też regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny i w razie potrzeby usuwać powstały kamień nazębny.
Sposoby na zapalenie dziąseł
Gdy już dojdzie do zapalenia dziąseł koniecznie trzeba podjąć leczenie. Polega ono na płukaniu jamy ustnej specjalnym płynem lub ziołowymi naparami z szałwii, kory dębowej lub rumianku. Jeśli po kilku dniach nie widać poprawy, trzeba udać się do dentysty, który zaproponuje odpowiednie kroki. Nie wolno bagatelizować zapalenia dziąseł, ponieważ może ono doprowadzić do poważniejszych schorzeń.