leczenie zapalenia dziąseł terapią genetyczną

Terapia genetyczna przeciwko zapaleniom dziąseł

Niemal każdy z nas miewa problemy ze stanem swoich dziąseł, a wiele osób cierpi nawet na ich chroniczne zapalenia o różnej skali, nasileniu i czasie trwania. Stany zapalne w jamie ustnej potrafią naprawdę uprzykrzyć codzienne życie i wpływać na samopoczucie całego organizmu: wzrasta ryzyko zachorowania na takie choroby jak cukrzyca, zawały serca i udary.

Skąd się biorą zapalenia dziąseł?

Dotychczas uważano, że głównym powodem powstawania stanów zapalnych dziąseł jest niewłaściwa i niedostateczna higiena przestrzeni międzyzębowych. Badania wykonane w USA podają tę tezę w wątpliwość. Wykazują one, że w proces powstawania i leczenia tych zapaleń zaangażowane jest ponad 9000 genów. Poza tym naukowcy z Uniwersytetu North Carolina w Chapel Hill odkryli, że nasze ciało odpowiada na stany zapalne w jamie ustnej w taki sam sposób, w jaki reaguje nasz system odpornościowy podczas aktywacji wobec innych stanów zapalnych. Ta wiedza otwiera drzwi do nowych możliwości terapeutycznych: przykładowo odpowiedni test genetyczny może wcześnie wykryć zagrożenie zachorowaniem u pacjentów obciążonych takim ryzykiem. Unieszkodliwione wirusy mogą w ukierunkowany sposób oddziaływać na decydujące geny, odpowiedzialne za zapalenia dziąseł, i zatrzymywać stany zapalne. Jak dotąd, pierwsze próby w tym zakresie zakończyły się powodzeniem.

Jeśli ten problem dotyczy również Ciebie, odwiedź nasz gabinet i pozwól sobie pomóc. Chętnie doradzimy w kwestii właściwej higieny i pielęgnacji zębów i dziąseł.