Palacze przegrywają na każdym polu i tracą… również zęby! Nie od dziś wiadomo, że palenie tytoniu źle wpływa na zęby. Badania z udziałem ponad 23000 uczestników wykazały, że skala problemu jest zaskakująco duża. Nałogowi palacze tracą w ciągu całego życia do 10 zębów więcej niż osoby wolne od nałogu. Dowiedzmy się jaki jest wpływ papierosów na jamę ustną.
Palenie tytoniu ma zgubny wpływ na zęby
Aby zbadać wpływ papierosów na uzębienie międzynarodowy zespół naukowców dokonał analizy danych z Europejskich badań prospektywnych (EPIC), zebranych w latach 1994-2006. Wyniki, opublikowane w czasopiśmie specjalistycznym Journal of Dental Research, wykazują, że palacze w porównaniu do osób niepalących ponoszą o 3,6 razy wyższe ryzyko wcześniejszej utraty zębów. U palących kobiet ryzyko jest 2,5 razy wyższe.
Uczestnicy badań zostali podzieleni na trzy grupy wiekowe. Poniżej 50-ego roku życia, osoby w wieku pomiędzy 50 a 59 lat oraz pomiędzy 60 a 70 rokiem życia. Najbardziej wyraźne były efekty widoczne u starszych panów. Niepalący byli dumnymi posiadaczami średnio 19,1 własnych zębów, natomiast u mężczyzn palących powyżej 15 papierosów dziennie, naturalnych zębów zostało dużo mniej, bo tylko przeciętnie 9,8 zęba. Starsze panie bez nałogu posiadały średnio 16,2 własnych zębów, nałogowe palaczki już tylko 11,9. Również u osób poniżej pięćdziesięciu lat zauważono wpływ nałogu na stan uzębienia. Niepalący panowie to właściciele średnio 26,6 własnych zębów, ich palący koledzy natomiast 22,5. W przypadku kobiet analizy wykazały przeciętnie 25,2 zębów u niepalących i 22,2 u palaczek.
A co na to specjaliści?
Zdaniem Thomasa Dietricha, współautora badań i profesora chirurgii szczękowej na Uniwersytecie w Birmingham: „Główną przyczyna wypadania zębów u palaczy jest paradontoza.” Palenie sprzyja rozwojowi stanów zapalnych dziąseł. U osób cierpiących na paradontozę, w jamie ustnej narastają bakterie atakujące dziąsła i powodujące ich zanik. Skutkiem tego szyjki zębowe ulegają coraz większemu odsłonięciu i są bardziej narażone na ich szkodliwe działanie. Dym tytoniowy to doskonałe środowisko dla bakterii. „Pojawiły się już wyniki pierwszych badań, pokazujące, że palenie sprzyja powstawaniu próchnicy i w ten sposób może prowadzić do wypadania zębów. Wpływ ten nie jest jednak zbyt silny, główną przyczyną ich utraty jest zapalenie dziąseł.”
Wysokie ryzyko wypadania zębów można zredukować, odpowiednio wcześnie rzucając palenie. „Już po roku lub dwóch ryzyko wyraźnie maleje”, mówi Dietrich. Powrót do takiego stanu zdrowia jamy ustnej jak u osób niepalących może jednak trwać nawet powyżej dziesięciu lat.